Czym jest kuchenny trójkąt roboczy i jak go zorganizować?

Wrzesień 14, 2020

Odpowiednie zagospodarowanie przestrzeni w kuchni stanowi nie lada zadanie. Gotowanie wymaga zorganizowania i szybkości działania. Czasami jednak mamy wrażenie, że sami sobie wchodzimy w drogę, a nasza kuchnia jest zwyczajnie niewygodna. Dlaczego tak jest? Odpowiedzią może być niezastosowanie kuchennego trójkąta roboczego, który stanowi złotą zasadę gospodarowania przestrzenią. Zapraszamy do zapoznania się z najważniejszą wytyczną urządzania kuchni.

Na czym polega kuchenny trójkąt roboczy?

Tak jak wspomnieliśmy na wstępie, trójkąt roboczy jest złotą zasadą urządzania kuchni. Na czym dokładnie polega? Chodzi o to, aby najbardziej kluczowe elementy kuchni znalazły się blisko – ale nie za blisko – siebie. Pomaga to odpowiednio zorganizować pracę. Jak wiemy, w kuchni zawsze dzieje się wiele rzeczy na raz, a czas często gra główną rolę w przygotowaniu dobrego posiłku. W związku z tym komunikacja pomiędzy trzema najważniejszymi miejscami w kuchni musi być prosta i sprawna. Co to za miejsca? Chodzi o lodówkę, zlew i kuchenkę. Oczywiście, to do lodówki będziemy sięgać najczęściej w trakcie gotowania. Będziemy musieli czuwać przy płycie kuchennej lub piekarniku, jednak nie możemy stać przy niej cały czas. Na koniec zauważmy, że bez dostępu do wody i zlewu gotowanie nie byłoby możliwe. W związku z tym te trzy elementy muszą się ułożyć właśnie w kuchenny trójkąt roboczy. Odpowiednie ustawienie nie jest wystarczające. Przy projektowaniu mebli do kuchni musimy pamiętać, że pomiędzy tymi miejscami trzeba zachować konkretne odległości.

Jakie odległości powinny być zachowane pomiędzy lodówką, zlewem i kuchenką?

Chociaż może być to zaskoczeniem, przy funkcjonalnym urządzaniu kuchni obowiązują konkretne zasady, co więcej – są to zasady matematyczne. Aby zachować optymalne odległości, a tym samym jak największy komfort użytkowania kuchni, należy:

  • zachować odległość od 120 do 210 cm pomiędzy lodówką a zlewem,
  • zachować odległość od 120 do 210 cm pomiędzy kuchenką a zlewem,
  • zachować odległość od 120 do 270 cm pomiędzy kuchenką a lodówką.

Zauważmy, że w małych pomieszczeniach (które są przecież coraz popularniejsze) zachowanie takich odległości nie zawsze będzie możliwe. W związku z tym możemy nieco zmniejszyć odległość pomiędzy kuchenką a zlewem – na przykład do 90 cm. Tak zaprojektowana kuchnia odwdzięczy się komfortem przy pracy, więc warto o tym pomyśleć.

Wróć