Jak urządzić kuchnię o niewielkim metrażu aby była funkcjonalna?

Styczeń 25, 2022

Kuchnia jest tym pomieszczeniem, które musi być maksymalnie funkcjonalne. Niestety bardzo często ogranicza nas metraż. Jak można sobie jednak z nim poradzić i stworzyć praktyczną w użytkowaniu kuchnię?

Planowanie trójkąta roboczego

Wydzielenie trójkąta roboczego może być w małej kuchni wyzwaniem. Warto jednak przynajmniej spróbować zbliżyć się do optymalnych wymiarów.

Dla trójkąta roboczego są to następujące odległości:

  • od 120 do 210 cm – odległość między lodówką a zlewozmywakiem,
  • od 120 do 270 cm – odległość między lodówką a kuchenką gazową lub indukcyjną,
  • od 90 do 210 cm – odległość od kuchenki do zlewozmywaka.

Dzięki optymalnemu umieszczeniu poszczególnych sprzętów gotowanie staje się zdecydowanie łatwiejsze, stąd też sprzęty te powinny być umieszczone od siebie w pewnym oddaleniu.

Praktyczne szuflady przede wszystkim

Mała kuchnia stanie się także bardziej funkcjonalna dzięki zastosowaniu dużej liczby szuflad. Generalnie są one uznawane za niezwykle praktyczne i pozwalają na łatwą organizację. Warto też postawić na nie zwłaszcza w małych pomieszczeniach, w których dobre wykorzystanie przestrzeni w szafkach jest po prostu trudniejsze. Wykonując meble kuchenne na wymiar doskonale pamiętamy o tej zasadzie, co można zauważyć na przykładzie wielu naszych dotychczasowych projektów.

Niezagracony blat

Małe kuchnie nie znoszą też przepychu. Dlatego też warto w nich ograniczyć liczbę bibelotów oraz przedmiotów, zwłaszcza umieszczanych na blacie. Jeśli chodzi o ten ostatni, to powinien być on niezagracony przede wszystkim po to, aby móc w maksymalnie łatwy sposób przygotowywać posiłki. O umiar warto zadbać też w kolorach. Najlepiej wybrać jasne odcienie, dzięki którym pomieszczenie będzie sprawiało wrażenie optycznie większego oraz przestronnego. Jest to jeden z trików wizualnych na które zdecydowanie warto się pokusić.

Urządzanie kuchni o niewielkim metrażu jest wyzwaniem. Jeśli więc potrzebujesz pomocy w tym zakresie i chcesz dobrze dopasować do takiego wnętrza meble, to koniecznie się z nami skontaktuj.

Wróć