Jaka jest optymalna wysokość mebli w kuchni?

Kwiecień 28, 2022

W dzisiejszych czasach, gdy deweloperzy coraz częściej udostępniają pomieszczenia o niecodziennych wymiarach i kształcie, chętnie wybieramy meble na zamówienie. Wspólnie z projektantem możemy zadbać o najlepsze rozwiązania oraz wymiary szafek. Jednak jaka jest optymalna wysokość mebli w kuchni? Czy mogą kończyć się pod samym sufitem, czy lepiej zostawić trochę wolnej przestrzeni?

Meble na zamówienie – dobre rozwiązanie do kuchni

Projektując meble na wymiar, można maksymalnie wykorzystać dostępną w danym pomieszczeniu przestrzeń. Jest to sposób na dostosowanie szafek, szuflad i schowków do własnych preferencji i oczekiwań. To najlepsze rozwiązanie do kuchni, gdyż jest to jedno z ważniejszych w domu miejsc, a jednocześnie stanowi wyzwanie, jeśli chodzi o aranżację. Niecodzienne wymiary, kształty, brak lub obecność okien, rozmieszczenie przyłączy wody i gazu, gniazdek, wszystko to ma wpływ na ostateczną zabudowę.

Gotowe zestawy mebli dostępne na rynku przestają zaspokajać potrzeby użytkowników. Często są nieproporcjonalne, szczególnie jeśli będzie korzystać z nich bardzo wysoka lub bardzo niska osoba. Meble na wymiar to idealny pomysł na aranżację przestrzeni wykorzystywanej przez osoby niepełnosprawne np. poruszające się na wózku.

Wysokość mebli w kuchni – na co zwrócić uwagę?

Wysokość mebli można tak naprawdę dostosować do własnej wygody i komfortu. Przy szafkach zaleca się jednak, aby była pozostawiona przerwa pod sufitem, która zapewni dopływ powietrza do tylnych części zabudowy. Nowoczesne systemy otwierania szafek sprawiają, że nie ma obaw o to, że ktoś nie sięgnie uchwytu lub będzie musiał trzaskać drzwiczkami przy każdym ich otwieraniu i zamykaniu. Blaty szafek stojących standardowo znajdują się na wysokości 86 cm, ale wyższe osoby mogą skorzystać z dodatkowych 10-15 cm.

Podobnie ze stołami i krzesłami, gdzie zazwyczaj wybiera się te o wysokości 76 cm, ale przy wyspach kuchennych zaleca się minimum 110 cm, a dostawiane do nich hokery powinny zaczynać się od 80 cm.

Wróć