Meblujemy aneks kuchenny. Na co zwrócić uwagę?

Lipiec 19, 2022

Aneks kuchenny to jedno z najpopularniejszych rozwiązań aranżacyjnych, zarówno w mieszkaniach, jak i domach jednorodzinnych. Często ten rodzaj „kuchni” łączy się bezpośrednio z jadalnią, salonem dając w ten sposób wrażenie przestronności, przestrzeni w pomieszczeniach. Czym kierować się podczas urządzania aneksu kuchennego?

Rodzaje mebli kuchennych

W przypadku mebli kuchennych stosowane są meble gotowe, modułowe oraz na wymiar. Te ostatnie, jako jedyne pozwalają w pełni wykorzystać potencjał pomieszczenia oraz dostępną przestrzeń użytkową. W przypadku aneksów jednym z popularniejszych wariantów meblowania kuchni jest układ w kształcie litery „L”. Liczy się przy tym nie tylko sam komfort użytkowania ich, ale także wykonanie, materiał, rozmiar, dopasowanie kolorystki mebli do stylu otoczenia. Biorąc pod uwagę meble do kuchni otwartych, a taką niewątpliwie jest aneks zwrócenie uwagi na ostatni z czynników decyzyjnych, jest niezwykle istotny.

Jak zabudować aneks kuchenny?

Chcąc dobrać rodzaj mebli i urządzeń do charakteru pomieszczenia trzeba zwrócić w pierwszej kolejności na część mieszkania, domu bezpośrednio sąsiadująca z „kuchnią”. W pierwszej kolejności należy ustalić jaki rodzaj AGD chcemy wkomponować w przestrzeń, czy będzie to tylko lodówka, kuchenka, zmywarka, czy dodatkowo piekarnik, kuchenka mikrofalowa, blender, robot kuchenny etc. Każdy z tych przedmiotów i urządzeń, musi mieć swoje miejsce, jeśli na blacie to w podręcznych dobranych rozmiarem do urządzeń szafkach kuchennych. To one wraz z systemem półek, szafek stojących, wiszących, szuflad typu cargo decydować będą o estetyce i funkcjonalności pomieszczenia.

Nie można przy tym zapominać, aby zastosować również odpowiednio do układu ścian oddzielenia przestrzeni kuchennej od salonu. W niektórych układach sprawdzi się po prostu dobrej klasy stół jadalniany, a w innych lepsza okaże się wyspa, lub półwysep — barek wprowadzający odrobinę wyrafinowanej, nowoczesnej, elegancji.

Wróć